Проблема поганого апетиту
Дитина погано їсть. Стільки часу й сил iде, на те, щоб її нагодувати. Проблема поганого апетиту переслідує багатьох батькiв. Що робити, як з цим боротися і чи треба вести війну за чисті тарілки? Якщо у вашій родині існує подібна проблема, перш за все, необхідно розібратися в причинах відмови від їжі. Причинами поганого апетиту можуть бути:
* неправильне харчування;
* відсутність режиму;
* різні страхи, пов'язані з прийомом їжі або їжею як такою;
* антипатія до того чи іншого блюда;
* вплив колективу, наслідування іншій людині;
* біоритм, залежність від пори року;
* спадковi захворювання.
Неправильне харчування. Часто батьки, прагнучи зробити, як краще, псують все. Навіщо змушувати трирічного малюка їсти стільки ж, скільки його батько? Дитина не потребує такої кількості їжі. Намагаючись «запхати» в малюка дорослу порцію ви негативно впливаєте не тільки на фізичний стан, але і на психіку. Перегодовування може призвести до надлишкової ваги. А бажання зломити опір - до безініціативності в майбутньому і прихованої образи на вас. Пам'ятайте, що діти, як правило, самі добре визначають необхідну їм кількість їжі. Дорослий ніколи не з'їсть більше, ніж може, так і дитина в стані зрозуміти і відчути, скільки їй треба. Тому, якщо вона відмовляється доїдати все, що лежить на тарілці, не змушуйте через силу.
Іншою стороною неправильного харчування є годування, з використанням технічних розваг, якими так багате сучасне життя. Деякi дiти їдять тільки сидячи перед телевізором. Практично з самого народження малюка годували перед екраном, поки вiн захоплено дивився на мелькаючі картинки, батьки швидко засовували їжу в рот. Дитина звикла з постійно присутнім при її годівлі телевізором, що відмовляється їсти, коли він вимкнений. Щоб уникнути подібної проблеми, не зловживайте забавами для стимулювання апетиту. Тим більше, що під час розважального прийому їжі маля практично перестає жувати і ковтає їжу цілком. В майбутньому це може призвести до хвороб травної системи.
Відсутність режиму. В багатьох сучасних сім'ях, де батьки зайняті роботою, немає чітких годин прийому їжі. Дітей часто годують, коли доведеться, в різний час і з неоднаковими проміжками між сніданками, обідами і вечерями. Наприклад, малюк захоплений грою або якщо вiн тільки прокинувся і не відійшов від сну, а мама тягне його на кухню. Або навпаки дитина зголодніла, а ви не можете нічого запропонувати, так як обід поки ще не готовий. В цій ситуації організм губиться в часі і часто буває не готовий поїсти, що виливається у відсутність апетиту. Зворотною стороною медалі, неправильного режиму стає тягання шматків, коли малюк протягом усього дня постійно щось жує. В результаті, перекусивши всього потроху, до часу основного прийому їжі дитина вже сита, а значить, обід перетворюється на тортури не тільки для неї, але і для вас. Психологи рекомендують годувати у певний час, це дозволить налаштуватися на прийом їжі і «нагуляти» апетит.
У дітей багата фантазія. Довірливість і вразливість може зіграти з ними злий жарт. Потрапивши під враження страшної історії, пов'язаної з прийомом їжі, дитина швидко переносить страх у власне життя, що стає причиною поганого апетиту. Як відомо, ламати - не будувати. Налякавши один раз, доведеться чимало попрацювати, щоб відновити колишній апетит. Тому, щоб уникнути складнощів, заздалегідь забезпечте себе і свого малюка від подібних збоїв. Ніколи не розповідайте при ньому жахливі історії, які можуть стати причиною поганого апетиту. Присікайте подібні розмови у спілкуванні дітей. Роз'яснюйте і коментуйте інформацію, почуту по радіо і побачену по телебаченню, щоб уникнути її спотворення або неправильного трактування.
Антипатія до того чи іншого блюда. Навіть у малому віці у дитини можуть бути свої смакові вподобання і подання про їжу. Зараз вона досліджує навколишній світ, пробуючи нове, бажаючи пізнати різні смаки і випробувати різні відчуття. Їжа - один із способів зрозуміти, що до чого. Доведено, що дитина інтуїтивно визначає, які речовини потрібні організму в цей момент, і їсть ту їжу, де концентрація цих речовин велика. Якщо ви все-таки хочете урізноманітнити раціон, вводьте нові продукти поступово і маленькими порціями. Коли дитя розкуштує нове блюдо і звикне до його смаку, кількість їжі можна збільшити, а проявлений інтерес заохотити похвалою.
Вплив колективу, наслідування іншим. Якщо малюк одного разу прийшов із садка або гостей і заявив, що їсти не буде, хоча раніше їв із задоволенням все, що приготоване, не варто переживати. Швидше за все, вiн копіює поведінку іншого малюка або дорослого. Прагнення до наслідування - одне з найбільш виражених якостей. Саме так дiти вчаться життю, беручи за основу те, що бачать і чують навколо. Тому поспілкувавшись з дитиною, яка влаштувала «концерт» з приводу манної каші, ваша може взяти подібну поведінку на озброєння і, сама того не підозрюючи, вивести вас із себе. В разі подібного копіювання, коли відмовляється їсти без будь-яких серйозних на те причин, не бійтеся залишити її на деякий час без їжі. Дайте час на обдумування свого рішення.
В іншому випадку використовуйте пристрасть до наслідування у своїх інтересах. На особистому прикладі показуйте, як треба правильно і красиво їсти. Якщо в родині існує традиція спільного сніданку, обіду і вечері, обов'язково привчайте до цього. Подивившись, з яким задоволенням їдять його батьки, маля теж захоче скласти вам компанію.
Біоритм, залежність від пори року. Як відомо, всі люди дiляться на сов, жайворонків і голубів. Маленькі діти не настільки підвладні впливу біоритмів, але навіть у них іноді відкривається «вовчий апетит» в зовсім не відповідний для цього час. Деякi регулярно їдять перед сном, з'їдаючи повноцінну порцію і запиваючи її великим кухлем гарячого чаю. Снідати не любить, обмежуючись невеликим бутербродом. Мабуть в них живе сова, що вимагає вечірнього підкріплення сил, але чудово обходиться без щільного сніданку вранці.
Дієтологи не радять їсти перед сном. Але, як відомо, всі люди різні, тому не варто робити трагедію з пізньої вечері, якщо вона збалансована, містить корисні продукти і є частиною режиму. Куди приємніше спостерігати за ситим малюком, який занурюються в сон, ніж тероризувати, якщо марно намагається заснути на голодний шлунок.
Не тільки час доби, а й час року надає свій вплив на апетит. Влітку, в спекотний сонячний день дитина потребує не стільки в їжі, скільки в рідині, що відбивається на харчуванні: багато п'є і мало їсть. Взимку все відбувається навпаки. Враховуйте цей фактор, намагаючись скорегувати апетит.
Спадковi захворювання. Зниження або відсутність апетиту може бути першою ознакою хвороби. Малюк погано себе почуває, відчуває слабкість і сонливість, відмовляється їсти, пхикає - не змушуйте давитися їжею. Організм в цей час посилено бореться з недугом, тому енергія, витрачена на перетравлення їжі, гальмує одужання. Якщо малюк захворів, давайте йому якомога більше рідини - кип'ячену воду, чай, компот і нежирні супи, напіврідкі кашки. Саме такий раціон допоможе швидше впоратися з хворобою. Як тільки малюк піде на поправку, сам попросить приготувати що-небудь смачненьке. Якщо ж при зовні прекрасному самопочутті дитина погано їсть, але причин для поганого апетиту немає, покажіть її лікарю. Така поведінка може бути пов'язана з підвищеною збудливістю нервової системи, свідчити про зараження організму паразитами, запальних процесах і хронічних хворобах. Самолікування в цьому випадку безрезультатне.
Загальні рекомендації:
1. Станьте прикладом для наслідування, демонструючи позитивне ставлення до їжі, спрямовуючи та підбадьорюючи.
2. Створіть сприятливу атмосферу і комфортну обстановку, щоб дитина відчувала себе затишно і зручно під час прийому їжі.
3. Не змушуйте їсти, якщо дитина не хоче, не перетворюйте прийом їжі в шантаж «з'їж кашу, отримаєш цукерку», не сваріть під час їжі.
4. Будьте терплячі, не квапте, якщо бачите, що прийом їжі перетворюється на гру, просто виведіть зі столу.
5. Уникайте моментів, здатних відволiкати від їжі - телевізор, сімейно-колективне виконання казок за ролями, гучна музика. Все добре має бути в міру. Невелика казка про їжу, розказана від імені улюбленого ведмедика буде корисною, але балаган навколо обіднього столу тільки зіб'є з пантелику.
6. Зробіть звичні страви незвичайними. Їстівні прикраси з фруктів, візерунки зі сметани й варення, фігурки з овочів, кораблики з листя салату - перетворіть стандартну порцію в казку, тоді дитина сама потягнеться за ложкою.
7. Урізноманітніть раціон. Навряд ви самi будете щоранку, протягом довгого часу їсти манну кашу. Вашому малюку таке знущання теж буде не до вподоби.
8. Залучіть дитину до складання меню і приготування нескладних страв. Приготуйте, що вона просить, i попросіть асистувати вам. Самостійно зліпивши булочку, маленький кулінар обов'язково захоче спробувати, що в нього вийшло.
Якщо дитина в черговий раз відмовиться від обіду, не турбуйтеся. Постарайтеся прислухатися до думки і бажань. Розмова по душам навіть з однорічним малюком допоможе краще зрозуміти його потреби, позбутися занепокоєння, переглянути свої погляди на процес харчування і позбутися стереотипу, що багато їжі - це завжди добре. Будьте уважні до дитини, і тоді її хороший апетит стане предметом вашої гордостi.